Методи музикотерапії в домашніх умовах

Як допомогти дитині за допомогою музикотерапії розвинути когнітивні й соціальні функції

Методи музикотерапії в домашніх умовах

Більшість людей підтримують думку про те, що музика здатна мати заспокійливий, медіатативний і навіть зцілюючий вплив. Музична терапія зробила крок ще далі, вона цілеспрямовано використовує музику, щоб допомогти людям покращити їхнє фізичне, емоційне та душевне благополуччя.

Крім того, що цей метод отримав широку суспільну підтримку, він знайшов також й інструментальне підтвердження: сканування мозку реєструє позитивні зміни, викликані застосуванням так званої неврологічної музичної терапії (NMT). NMT – це терапевтичне застосування музики при когнітивних, сенсорних і рухових порушеннях, що виникли внаслідок неврологічних захворювань і травм. Даний метод усього лише один з багатьох аспектів використання музикотерапії.

На перший погляд у роботі з дітьми практика музичної терапії може видатись простою розвагою чи забавною грою, але насправді музика активізує важливі, базові структури головного мозку. І хоча ніхто не применшує цінності наукових знань, принципи музичної терапії можна легко застосовувати й у домашніх умовах. Далі представлені кілька простих речей, які ви можете зробити зі своїми дітьми, щоб випробувати багаточисленні переваги музичної терапії.

Музична терапія й когнітивна сфера

У свій час відкриття «ефекту Моцарта» стало сенсацією. Дослідження проведені в 1993 році фізиком Гордоном Шоу та Френсісом Раушером, бувшим віолончелістом та спеціалістом з когнітивного розвитку, виявили покращення просторово-часового мислення, що наступало після прослуховування сонати для двох фортепіано ре мажор Вольфганга Амадея Моцарта. І хоча цією теорією з часом знехтували, подальші дослідження показали, що навчання музики дійсно має відчутний вплив на роботу мозку. Ви можете насолодитись перевагами музичної терапії, використовуючи її для дії на когнітивну (пізнавальну) сферу вашої дитини таким чином.

Музична терапія й соціальна сфера

Музика природним чином відображає наші способи комунікації. Причому музика й мова задіюють схожі механізми в роботі головного мозку, що робить музику ідеальнім засобом для вивчення мови та набуття комунікативних навичок. Отже, музика спроможна допомогти соціальному розвитку вашої дитини.

Музичні терапевти практично єдині в тому, що звучання музики в домі – це дуже важливо, причому незалежно від музичних здібностей батьків. Багато батьків кажуть, що не вміють співати, але дітей це зовсім не хвилює. Пісні неймовірно корисні для навчання й нормального розвитку. До того ж батьки можуть використовувати музику для налаштування певного настрою в домі. Спочатку, коли ви бачите вашу дитину буквально стрибаючою стінами, першим імпульсом, звісно ж, може стати бажання включити диск з колисковими й, використовуючи цей трюк, миттєво вгомонити її. Однак музичні терапевти рекомендують спочатку знайти живу, ритмічну музику, що буде відповідати настрою дитини, й потім уже регулювати зміну пісень з поступовим затуханням ритму, усе повільніше й повільніше, тихше й тихше.

Музична терапія прекрасно доступна для дітей, оскільки вони знаходять музику приємною і вважають, що вона нічим не загрожує їхній безпеці. Для дітей із соціальними поведінковими проблемами та проблемами розвитку існує багато переваг у використанні музикотерапії, але принципи, що лежать в її основі, роблять її відмінним інструментом також і для здорових дітей на всіх стадіях та етапах розвитку.