Практичні поради батькам від практичного психолога: «Як розвивати в дітях стресостійкість через ігри»
Практичні поради батькам від практичного психолога:
«Як розвивати в дітях стресостійкість через ігри»
Стресостійкість – здатність людини адекватно реагувати на стресові фактори, зберігати ефективність у будь-якій ситуації, переносити різні навантаження. Стресів уникати не варто, адже це невід’ємна частина нашого життя. Важливо лише навчитись формувати в дитини правильне ставлення до стресових ситуацій.
Що може спричинити стрес?
- Невпевненість в собі
- Страх робити щось нове
- Важка адаптація в соціумі
- Нестабільний емоційний стан
- Несамостійність
- Безвідповідальність
- Завищені очікування
- Хронічна втома
Ігри та вправи на розвиток стресостійкості у дітей
- Ланцюжок «Добре/погано» Одна дитина починає, інша продовжує. Приклад: – Грати у футбол – це добре, тому що багато рухатись корисно для здоров’я. Друга дитина продовжує: «Багато рухатись погано, тому що можна невдало впасти».
- Ігри-бесіди «А що буде якщо? Завчасно підготуйте життєві ситуації, які часто трапляються з дітьми (наприклад, “А що буде, якщо всі будуть лише кричати?”, “Всі будуть говорити лише неправду?”, Всі перестануть навчатись?”
- Вправа «Уяви та домалюй». Уявіть людину, яку вам неприємно згадувати. Тепер подумки домалюйте їй вуса й рожеві вуха кролика. (наприклад, ” Як вона вам тепер?”, “Що ви відчуваєте ?”, “А ще можна приміряти короткі штанці, як у Карлсона. Можна з пропелером”)
- Гра «А що у капелюху?» Розпишіть на листочках запитання, що хвилюють. Потім кожний з дітей дістає один з них і відповідає на запитання. Приклад: Що ти будеш робити, якщо загубишся у торговому центрі?
- Вправа «Продовж речення». Необхідно продовжити речення першими-ліпшими фразами, що спадають на думку. Можна використовувати м’яч. Приклад: “Більше за все я боюся…”, Мене засмучує…”, Я нервую, коли…”, “Мій найбільший страх – це….”
- Гра «Інтерв’ю». Ви називаєте будь-яку тематику, далі задаєте питання дитині. Потім навпаки. Важливо!!! Питання повинні передбачати розгорнуту змістовну відповідь, а не «так» або «ні». Приклад: “А чому ти так сильно не любиш читати?”
Дані рекомендації допоможуть полегшити симптоми стресу в дитини, а вам – зміцнити зв’язок з дитиною.
- Заспокойте дитину, дайте їй відчути безпеку, залишаючись поруч із ним. Якщо дитина хвилюється через те, що ви залишите її одну в дитячому садку – переконайте її в тому, що ви йдете ненадовго, усього на кілька годин.
- Говоріть з дитиною спокійним тоном. Це попередить у неї роздратування.
- Звертайте увагу на поведінку малюка. Якщо він часто вередує або впадає в істерику – це може бути викликане стресом. Можливо, так він намагається вам щось сказати. Уважно вислухайте його та дайте відповіді на всі його питання.
- Допоможіть малюку висловити свої почуття, але в той же час встановіть потрібні межі.
Пам’ятайте, що стрес – це частина життя, і ви допоможете дитині впоратися з ним, виявляючи любов і зберігаючи з нею близькі стосунки. Якщо, незважаючи на всі ваші зусилля, симптоми стресу не минають, зверніться до дитячого психолога.