Консультація для батьків: «Стресостійкість: управління стресом в умовах сучасності»
У перекладі з англійської стрес-менеджмент означає «управління стресом». Дати однозначне визначення цьому терміну не просто: стрес-менеджмент включає в себе управління собою і своєю поведінкою безпосередньо в момент стресу, і подолання негативних наслідків стресових ситуацій.
Стресостійкість та навички управління стресом забезпечують людині здатність до здійснення ефективної діяльності в стані стресу.
Види стресових ситуації
Макростресори – критичні життєві події, що вимагають тривалої соціальної адаптації, витрат великої кількості сил і супроводжуються стійкими афективними порушеннями.
Мікрострессори – повсякденні перевантаження і неприємності, локалізовані у часі, що тягнуть за собою погіршення самопочуття для відновлення адаптації, що вимагають невелику кількість часу.
Хронічні стресори – це перевантаження з тривалою протяжністю у часі, що характеризується повторюваним однотипним стресовим навантаженням.
Копінг стратегії
Копінг (англ. «cope» – впоратися, витримати ) – це стабілізуючий фактор, що допомагає особистості підтримувати психосоціальну адаптацію в період дії стресу.
Копінг-стратегії
- це адаптивна форма поведінки, яка підтримує психологічну рівновагу в проблемній ситуації.
- це способи психологічної діяльності і поведінки, виробляються свідомо і спрямовані на подолання стресової ситуації.
В умовах стресу психологічна адаптація людини відбувається, головним чином, за допомогою копінг-стратегій і механізмів психологічного захисту.
Інша класифікація копінг-стратегій:
- Змінити ситуацію (чого ти хочеш від себе у зв’язку з цією ситуацією). На світ ми впливаємо опосередковано, змінити можемо тільки себе. Що можеш зробити ти.
- Втекти (піти) від ситуації (дати ресурс для того, щоб клієнт подужав вийти з стану, з ситуації) план на майбутнє. Позитивна реінтерпритація, крос культурний. Що я хочу. Дерево цілей. Коучінг начинаєть після того, як сформульована ціль, бажання і є ресурс.
- Змінити ставлення до ситуації. (ідентичності, баланс – кристал пезешкіана, розвиток комунікації, корисні навички: планування власного життя – флай мама, тайм – менеджмент, в чому смисл цієї ситуації, для чого вона тобі дана, чому вона тебе вчить, які здібності у тобі розвиває, які можливості перед тобою відкриває, як ти її бачиш, образи, крос культурний підхід – я не один такий, вона не унікальна, як справляються інші люди, як це в інших культурах.
Рекомендації щодо зменшення впливу стресу в умовах учасності
Забезпечуйте високий життєвий потенціал у здоров’ї, освіті, діяльності, сім’ї, позитивному мисленні.
Навчіться розслаблятися: тілом, думкою тощо. Стрес викликає загальну напругу. Розслаблення ж, навпаки, протидіє стресу. Уміння розслаблятися – секрет боротьби із стресом.
Зробити паузу у спілкуванні; порахувати до 10; вийти з приміщення. Такі «перерви» потрібно робити якнайчастіше в ті моменти, коли відбувається втрата самоконтролю.
При виникненні почуття тривоги або напруги, зануртеся в «тут і зараз» сконцентруйтеся на своєму диханні.
Змусьте стрес працювати на Вас, а не проти Вас, опануйте головним умінням – перетворюйте негативні події у позитивні.
Оволодіти теорією та практикою позитивного мислення. Позитивне мислення – це головний людський інструмент забезпечення здоров’я і благополуччя.
Учіться планувати. Намагайтесь завершувати ситуації. Визначайте і приймайте обмеження.
Рахуйте Ваші удачі! Щодня хвалити себе по декілька разів, учіться терпіти і вибачати.
Зробіть що-небудь для поліпшення зовнішнього вигляду.
Визначте негативні чинники, що призводять до виникнення у Вас стресу. Намагайтеся уникати їх або за допомогою позитивного мислення змініть свої ставлення до них.
9 профілактичних правил:
- Півдня в тиждень проводити час так, як хочеться, зайнявшись улюбленою справою.
- Не рідше одного разу в день говорити найдорожчій людині теплі слова.
- Два або три рази в тиждень давати собі важкі фізичні навантаження, при цьому вправи не повинні бути виснажливими, після фізичного навантаження корисний прохолодний душ.
- Пити більше води. Для того, щоб підтримувати тіло в хорошій формі, слід випивати тільки однієї води не менше 1-1,5 літрів в день.
- Вести щоденник, який допоможе ефективно планувати своє життя і уникати несподіваних неприємностей.
- У пригніченому і розгніване стані корисна інтенсивна фізична робота, яка захищає людину від стресів.
- Голосно заспівати улюблену пісню.
- Потанцювати під музику, причому як спокійну, так і «буйну»
- Голосно посміятися.