Шевченка пам’ятаємо – мудрість здобуваємо

“Шевченка пам’ятаємо – мудрість здобуваємо”
Вперше збірку творів Тараса Григоровича Шевченка, укладену цілковито для дітей, було видано в Україні у 1891 році, під назвою «Кобзар: книга для дітей». Це видання з’явилося у Львові, завдяки зусиллям Руського товариства педагогів. З того часу видання текстів Тараса Шевченка для читачів-дітей стало хорошою традицією, що продовжується і нині.
Твори поета можна побачити як в окремих виданнях, так і у різноманітних збірках та хрестоматіях. Вірші Шевченка у цих книгах мають сприяти розвитку естетичної свідомості дитини, формуванню її світогляду.
Для маленьких читачів здебільшого укладаються окремі ілюстровані видання, де уривки із віршів Шевченка містять чудові описи чарівної української природи. Це, наприклад, «Тече вода з-під явора», «Садок вишневий коло хати», «Зоре моя вечірняя» та інші. Для дітей середнього шкільного віку зазвичай добираються уривки з поем, невеликі збірки віршів поета, прикрашені яскравими ілюстраціями. Ці видання знайомлять учнів з життям Тараса Шевченка у дитячі та юнацькі роки, показують тяжку долю селян України того часу, передають власні почуття автора, глибокі і хвилюючі. Серед таких творів можна назвати вірші «Мені тринадцятий минало», «Сон» «На панщині пшеницю жала», «Якби ви знали, паничі», «І золотої й дорогої», «Заповіт», «І виріс я на чужині», «Сонце заходить, гори чорніють».
Читачі старшого шкільного віку, вивчаючи творчість поета, вже напевно можуть оцінити багатогранність мотивів і жанрів літературної спадщини Тараса Шевченка, зрозуміти ключові риси його світосприйняття. Часто у виданнях творів Кобзаря, призначених для старших школярів, розміщують ілюстрації гравюр та картин Шевченка, що ще більше підкреслює мистецьку красу його творчості.