Як залучити дітей до сортування сміття?
З кожним днем ми все ближче наближаємося до глобальної екологічної катастрофи. Відходи, що гниють на сміттєзвалищах, забруднюють довкілля та руйнують екосистеми.
Крім того, сміттєві полігони (яких в Україні нараховують близько 40 000, не враховуючи стихійних звалищ) мають властивість переповнюватися. Лиш пригадайте «сміттєву кризу» Львова 2016 року, коли загинуло 4 людей внаслідок пожежі на сміттєзвалищі, яке використовувалося з кінця 1950-х рр. А після його закриття місто накрив сміттєвий колапс.
Але ж майже 40 % загального сміття — це ресурсно-цінні компоненти: папір, пластик, скло, метали. Їх можна врятувати від звалищ, почавши розділяти відходи.
Та в Україні сьогодні переробляється тільки 4 % загального сміття. 96 % (або більше 10 млн тонн) щороку опиняється на сміттєзвалищах, а українські переробники змушені купувати сировину (сміття) в інших країнах на десятки мільйонів доларів.
Як правильно сортувати відходи?
Основна мета сортування — отримати корисну звичку — не викидати цінні вторинні ресурси на сміттєзвалища. Навіть в умовах міської квартири сортування сміття є не такою складною справою, як може здаватися на перший погляд. Пропонуємо вам такі кроки на шляху до розподілу відходів:
Крок 1. Дізнайтеся, які види вторсировини приймають у вашому місті й де розташовані пункти прийому (цю інформацію ми подаємо трохи нижче).
Крок 2. Запитайте, у якому вигляді приймається вторсировина.
Крок 3. Виділіть місце для збору відходів.
Крок 4. Дотримуйтеся загальних правил сортування вторсировини:
- зберігайте вторсировину й органічні відходи в різних контейнерах;
- промивайте таривід залишків їжі, видаляйте етикетки;
- сплющуйтекартонні коробки, металеві банки, скручуйте пляшки з пластика — так вони займатимуть менше місця;
- небезпечні відходи(лампи, термометри) зберігайте перед здачею в коробках або контейнерах.
Аби зменшити кількість сміття у вашому житті, потрібно:
- Уникати купівлі товарів (та упаковки), які не можна здати на переробку (звертайте увагу на наявність коду, купуючи речі)
- Надавайтеперевагу якісним товарам із тривалим терміном служби.
- Уникайте всього одноразового.Як залучити дітей до сортування сміття?Навчити дитину піклуватися про нашу планету — першочергове завдання для батьків, які хочуть, щоб їхні діти виросли свідомими та здоровими.
Звісно, найважливішим буде приклад батьків. Знання, навички та звички, отримані від найрідніших людей, дуже важливі для дитини й визначають її вчинки в майбутньому.
Тому ставитися дбайливо до планети потрібно починати вдома й залучати до цього дітей.
Необхідно розпочинати з найпростіших кроків:
- Діти — дуже допитливі, цікавляться всім новим, їм хочеться досліджувати світ та дізнаватися його таємниці. Розкажіть дітям, чому важливо навчитися сортувати сміття і здавати його на переробку до пунктів прийому вторсировини.
- Ходіть до магазину з еко-сумкою. Покажіть дитині, що купу поліетиленових пакетів можна замінити стильним ранцем або еко-сумкою, які не тільки практичніші, але й не будуть шкодити довкіллю.
- Почніть сортувати сміття. Поясніть, чому важливо навчитися сортувати сміття і здавати його на переробку до пунктів прийому вторсировини. Зазвичай дітям подобається процес сортування, адже він нагадує гру.
- Переглядайте фільми та відеоролики про природу та екологію (для сімейного перегляду цікавим буде фільм «Home»; можете подивитися також недавній відеокліп гурту ONUKA, що має назву «STRUM» і спонукає задуматися над нашою поведінкою).
- Вирощуйте кімнатні рослини. Рослини потрібні не тільки для прикрашання інтер’єру, але і для очищення повітря і збагачення його киснем. Вирощування рослин — захопливе та корисне заняття як для дітей, так і для дорослих.
- Економте воду. Навчіть дітей вимикати воду, коли вони чистять зуби. Розкажіть дитині, якою важливою є вода для життя й чому її потрібно економити.
- Вимикайте світло. Виходячи з кімнати, не забувайте вимикати світло, якщо у вас встановлено лампу розжарювання. Що стосується люмінесцентних ламп, то вони перегорають у разі частих вмикань-вимикань тому вимикайте тільки в разі, якщо виходите з кімнати більш ніж на 15 хв.
- Не викидайте небезпечне сміття в загальний смітник. Розкажіть дитині, чому не можна викидати батарейки, акумулятори та подібні токсичні речі у звичайні смітники.
- 9. Вибирайте скляну тару замість пластикової. Скло легшепереробити. Крім того, пластик часто містить шкідливі речовини.
- Використовуйте харчові відходи з користю. Якщо у вас є город або сад, організуйте ділянку для приготування компосту — натурального органічного добрива для рослин із харчових відходів. Розкажіть дітям про простий і корисний спосіб переробки залишків овочів та фруктів. Нескладна робота на присадибній ділянці зміцнить імунітет дитини й поліпшить настрій.
- Активуйте енергоощадний режим техніки. Комп’ютери, телевізор, інша домашня електроніка має функцію енергоощадного режиму. Покажіть дітям, як встановити в електроніці оптимальні енергоощадні налаштування для економії електроенергії протягом дня, і нагадайте, що на ніч електроніку краще вимикати. Так, вимкнення комп’ютера допоможе заощадити до 40 Вт електроенергії на добу.
- Купуйте тільки потрібні товари та не викидайте зайвого. Розкажіть, що непотрібні речі можуть бути корисними для когось: їх можна роздати друзям або віднести в благодійний фонд.Звісно, щоб організувати переробку сміття, необхідні спеціальні заводи, але важливішою є усвідомленість населення щодо роздільного збору відходів. Це першим етап на шляху до використання вторинних ресурсів, що вже давно існує за кордоном.Задумайтеся: щороку ми продукуємо понад 2 мільярди тонн сміття. Тож сортуймо його заради майбутнього!